הזמנת עדשות מגע באינטרנט: ככה תעשו את זה נכון

מעוניינים לרכוש עדשות מגע? מתלבטים האם לגשת לחנות האופטיקה המסורתית, או לחלופין לבצע הזמנת עדשות מגע דרך האינטרנט? אנשי הצוות המקצועי מבית חברת Eye mazing מציינים שבשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש במסחר המקוון, וחלק לא מבוטל מהצרכנים נוהגים דרך קבע לבצע רכישות ברשת האינטרנט, החל ממכשירי חשמל ואלקטרוניקה ועד לביגוד והנעלה, קוסמטיקה וגאדג'טים, וכך גם לגבי משקפיים ועדשות מגע. 

בישראל זינק המסחר המקוון בשיעור שנתי של מעל ל- 25% במהלך השנים האחרונות ועומד על כ- 15% מסך שוק הקמעונאות. הישראלים מרבים לרכוש מוצרי ביגוד, טיפוח והנעלה, חשמל ואלקטרוניקה, שכן ההיצע ברשת נרחב ומגוון ומאפשר, בין היתר, להשוות מחירים, למצוא חבילות, מבצעים ודילים אטרקטיביים, ולבצע הרכישות 724 מכול מקום מבלי שיעלה הצורך לקום מהכיסא.

לרכישות מקוונות ברשת יש יתרונות ברורים: המוצרים על פי רוב זולים משמעותית בהשוואה לרכישות המסורתיות בחנויות, וניתן לרכוש כול מוצר מהארץ או מחו"ל מכול מקום ובכול שעה מבלי לטרוח ולקום מהכיסא. יתירה מכך, במדינות מערביות כדוגמת ארה"ב מסווגות עדשות המגע כמוצר מדף וניתן לרכוש אותן בכול רשתות הפארם.

 

פערי מחירים משמעותיים שיכולים להסתכם מידי שנה במאות שקלים

אלא שהנתונים מלמדים שהמציאות מעט שונה כשמדובר בהזמנת עדשות מגע אינטרנט, ועדיין מעדיפים 90% מהישראלים לרכוש עדשות המגע ומשקפיים בחנויות ורשתות האופטיקה למיניהם זאת על אף פערי המחירים המשמעותיים שיכולים להסתכם מידי שנה במאות שקלים. 

חפיסת עדשות מגע יומיות מבית מותג מסוים, המוצעת באתרי האינטרנט השונים במחירים שנעים בטווח שנע בין 95 - 89 שקלים, תוצע על פי רוב בחנויות ורשתות האופטיקה בסביבות 120 - 110 שקלים.

במידה והזמנת עדשות מגע נעשית באופן מקוון ומבוצעת במתכונת של בעסקה שנתית, שאז ניתן להוזיל את העלויות אף יותר. אחת ההשערות היא שצרכנים ישראלים מעדיפים את שיטת הרכישה המסורתית כשהדבר נוגע לעדשות מגע מאחר והן מסווגות כמוצר רפואי.

 

בדיקת התאמה אצל רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך בטרם לפני הרכישה

הזמנת עדשות מגע באינטרנטאין עוררין על כך שהזמנת עדשות מגע דרך האינטרנט פשוטה, מהירה ולרוב גם זולה יותר. יחד עם זאת, מחברת Eye mazing מדגישים שמאחר ומדובר במוצר רפואי, לאלו שזו התנסותם הראשונה בהרכבת עדשות מגע או שאינם מחזיקים במרשם עדכני לעדשות מגע, חובה לגשת לבדיקת עיניים ובדיקות התאמה אצל רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך בטרם ההזמנה ברשת האינטרנט או התייצבות בחנות האופטיקה. 

 

בדיקת העיניים נחוצה לקביעת המספר ולמדידת קימור וקוטר העין, נתונים המסייעים לאופטומטריסט בהתאמת עדשות המגע. כמו כן, נדרשת הדרכה של האופטומטריסט לגבי אופן ההרכבה וההוצאה, השמירה על ההיגיינה, סוג התמיסות המומלצות לניקוי והשריית עדשות המגע, אופן השימוש בהן, מוצרים משלימים וכן הלאה.

ככלל, כול מי שמתעתד להתחיל ולהרכיב עדשות מגע, עליו לגשת לבדיקת התאמה לצורך מדידת קוטר וקימור העין, קביעת המספר וסוגי העדשות המתאימות, כמו גם מתן מרשם בר תוקף והדרכה פרטנית על אופן השימוש והטיפול בעדשות מגע, כללי השמירה על ההיגיינה, המצבים שבהם יש להפסיק את השימוש בעדשות ולהגיע וכדומה. 

במידה והחלטתם לרכוש את עדשות המגע באינטרנט, חשוב להקפיד ולבחור באתר אמין ומקצועי, המפוקח על ידי אופטומטריסט, מספק אחריות על המוצרים ומאפשר החלפה במידת הצורך.

 

מעקב רפואי לאחר שימוש ראשוני בעדשות מגע

מעבר לכך, השימוש הראשוני בעדשות המגע דורש מעקב של אופטומטריסט או רופא עיניים לצורך בחינת מצב בריאות העיניים וההסתגלות שלהן לעדשות לאחר הרכבה לאורך זמן. ישנם אנשים הסובלים מאלרגיות לעדשות, והדבר עשוי לבוא לביטוי באדמומיות ותחושות של גירוד, כאב וצריבות בעיניים, כמו גם עיניים דומעות, ראייה מטושטשת וכיוצא בזה, כשחלק אלרגיות עלולות להוביל לדלקת בלחמית העין ולעתים אף לנזק בלתי הפיך. 

 

לפיכך, במצבים שבהם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים שצוינו כאן, יש להסיר את עדשות המגע ולגשת לבדיקה אצל רופא העיניים. כשמדובר במשתמשים ותיקים בעדשות מגע, ניתן בהחלט לבצע הזמנת עדשות מגע דרך האינטרנט, אך כדאי לערוך את ההזמנה בחנות אינטרנטית אמינה, המתמקדת בשיווק ומכירת מותגי עדשות מגע, משקפיים ומוצרי אופטיקה מקוריים בלבד, ובליווי מקצועי של אנשי מקצוע בעלי ותק וניסיון.