כול מה שכדאי לדעת על עדשות יומיות

לכל עדשות המגע >>

 

הנתונים הסטטיסטיים מלמדים שקרוב ל- 3% מהאוכלוסייה ברחבי העולם מרכיבה עדשות מגע, ובעשור האחרון ניכר גידול מרשים בשיעור המשתמשים בעדשות יומיות, זאת לנוכח מעטפת היתרונות הרחבה הטמונה בהן. מבית חברת Eye mazing מסבירים שעדשות מגע יומיות הנן עדשות לשימוש יומי וחד פעמי כשבתום השימוש הן נזרקות לפח. 

היתרון המרכזי הוא שהשימוש בעדשות המגע היומיות מבטל את הזמן והטרחה שבהתעסקות עם חיטוי וניקוי העדשות, רכישת תמיסות לניקוי העדשות, מכלי אחסון וכן הלאה. העדשות הללו מותאמות, למעשה, אופטימלית לעידן העכשווי שמתאפיין בסגנון חיים מהיר ואינטנסיבי, היות והן סטריליות, נוחות וגם אינן מצריכות זמן והשקעה עבור תחזוקתן ורכישת הציוד הנלווה.

 

יתרונות השימוש בעדשות מגע יומיות

עדשות יומיות הנן דקות במיוחד ומתאפיינות בעבירות חמצן גבוהה ולחות בריכוזים גבוהים בהשוואה עדשות המגע שבועיות, דו- שבועיות או חודשיות. בנוסף, השימוש החד פעמי מונע הצטברות של לכלוך ושומן, מה שתורם לבריאות העין ומצמצם את הסיכון ללקות בזיהומים ודלקות עיניים. בשל כך, מתאימות העדשות הללו במיוחד לאנשים עם רגישות לחומרי ניקוי ואו נטייה לאלרגיות, וכן לשימוש בים או בבריכה מבלי שיעלה הצורך בחיטוי. 

עדשות המגע היומיות מהוות פתרון אופטימלי גם לכול אלו הנוהגים להרכיב משקפיים דרך קבע ושומרים את השימוש בהן לאירועים מיוחדים. עדשות המגע כיום עשויות בעיקר מהידרוג'ל או סיליקון הידרוג'ל, כשעדשות המגע המיוצרות מסיליקון הידרוג'ל בעלות עבירות גבוהה יותר של חמצן, נוחות יותר בעין וגם בריאות יותר, למרות שהעדשות מהידרוג'ל מספקות בהחלט מענה סביר.

 

מה שכדאי לדעת על עדשות יומיות

על מה חשוב להקפיד?

אנשים רבים סובלים מידי שנה מבעיות קשות הנגרמות כתוצאה משימוש לא נכון בעדשות מגע. חשוב לדעת שמבחינה בטיחותית-היגיינית, עדשות יומיות הן המומלצות ביותר בין סוגי העדשות השונים, אך גם בהן חשוב מאוד להקפיד על כל כללי השימוש הבסיסיים. 

כמו יתר עדשות המגע, גם עדשות יומיות מחליפות את השימוש במשקפיים ומתקנות ליקויי ראייה קיימים, החל מליקויי ראייה רגילים ועד לעדשות מולטיפוקל ועדשות לתיקון בעיית צילינדר. יחד עם זאת, בין אם מדובר ברכישת עדשות מגע מכול סוג לשימוש חד או רב פעמי, חשוב להקפיד ולבצע את הרכישה רק לאחר שנערכה בדיקה והתאמה של אופטומטריסט. 

הסיבה לכך היא שישנו הבדל בין מרשם עדשות המגע לבין מרשם המשקפיים, שכן המשקפיים ממוקמות במרחק מהעין בעוד שעדשות המגע נמצאות על העין עצמה. כמו כן, חשוב להקפיד על זמני הרכבה של העדשות ולא לחרוג מהם, כשבתום השימוש יש לזרוק אותן לפח. יתירה מכך, זמני ההרכבה אינם ניתנים לצבירה, ואין להשתמש בהן לאחר הסרתן, גם אם הוסרו לפני שחלף פרק הזמן המרבי להרכבה.

 

הסיכונים והפתרונות

ראשית, הדמעות אחראיות בין היתר לסלק מן העין גופים זרים למיניהם וחיידקים, אך עדשות המגע משנות את תנועתן של הדמעות בעיניים. כתוצאה מכך, חלקיקים זעירים וחיידקים עלולים להישאר במגע עם הקרנית לאורך זמן רב יותר מהרגיל, ומצב זה עלול לגרום לזיהומים קשים. כיצד מתמודדים עם הסיכונים ושומרים על העיניים?

לפני הכול חשוב לזכור שעדשות מגע, בין אם מדובר על עדשות יומיות או אחרות, הן מוצר רפואי ולא מוצר מדף רגיל. לכן לפני תחילת השימוש בהן הכרחי להיבדק אצל רופא עיניים ולוודא שהעין בריאה ומתאימה לשימוש בעדשות מגע. חשוב להצטייד במרשם מדויק ולקנות עדשות רק בהתאם אליו.

 

כללי ההיגיינה הקריטיים: עדשות יומיות ואחרות

נראה שמילת המפתח, בכל הקשור לשמירה על עינינו בהקשר של עדשות מגע היא היגיינה. לפני כל מגע של הידיים עם העדשות, הכרחי לשטוף את הידיים במים וסבון ולייבש היטב במגבת נקייה. חשוב לדעת שכל מגע של עדשות המגע עם מים אסור. לכן גם אסורה הרחצה עם עדשות המגע במקלחת, בבריכה או בכל מקור מים אחר.

אין לישון עם העדשות באף מקרה, ובמקרה של עדשות חודשיות או דו חודשיות, חשוב מאוד להשרותן בלילה בתמיסות החיטוי הייעודיות של היצרן. חשוב להחליף בתדירות גבוהה ובהתאם להוראות היצרן את מחסנית העדשות שכן היא נוטה לצבור לכלוך. במקרה שעדשה נפלה לרצפה, אסור להכניסה שוב לעין, אלא יש לחטא אותה היטב בתמיסת החיטוי ורק אז להכניסה לעין. 

לצורך השמירה על ההיגיינה ובריאות העין, עדשות יומיות עדיפות על פני עדשות חודשיות או דו-שבועיות. אין להרכיב עדשות מגע אם קיים חשש להתפתחות דלקת בעין, ובכל מקרה חשוב תמיד להחזיק משקפיים רזרביים לגיבוי. לכל שאלה נוספת, צוות Eye mazing כאן תמיד לשירותכם.